Бодрум (Будрум, Петрониум, Халикарнас) е град в Югозападна Турция, вилает Мугла. Градът е важно пристанище и една от най-известните туристически дестинации в Егейския регион. Намира се на едноименния полуостров Бодрум, на северозападния бряг на залива Гьокова, срещу гръцкия остров Кос. Курортният град с характерна архитектура е разположен на около 180 км на юг от Кушадасъ и на около 270 км от Измир. Бодрум днес е модерен туристически център, като повечето хотели са разположени в съседния залив Гюмбет.
Градът е известен с това, че там е роден бащата на историята Херодот, а също така и с гробницата, построена от цар Мавзол - Мавзолеят, едно от Седемте чудеса на древния свят.
Когато през 1402 г. Османската империя е разклатена от нападенията на Тамерлан и понася тежко поражение в битката при Анкара, рицарите-хоспиталиери от Ордена Св. Йоан от Йерусалим се възползват от случая и построяват здрава крепост на един от носовете в залива, на която дават името „Св. Петър”. За материал за крепостта рицарите използват каменни блокове от развалините на Мавзолея, разрушен от силно земетресение през ХІІІ век. Крепостта става един от основните военни центрове на рицарите, заедно с остров Родос и остров Кос.
През 1522 г. султан Сюлейман Великолепни завладява Родос и след преговори рицарите-хоспиталиери ми отстъпват всички свои владения, включително и крепостта „Св. Петър” в Халикарнас. Името на крепостта, Petreum на латински, е трансформирано от турците в Бодрум и става официалното название на града.
През периода 1895-1915 г. крепостта служи като затвор, но през Първата световна война е частично разрушена и впоследствие изоставена. Реставрирана е в началото на 60-те години на ХХ век и днес привлича множество туристи с високите си крепостни кули, всяка една от които носи името на една от народностите на рицарите-хоспиталиери (англичани, французи, германци и т.н.), както и с богатия си музей на подводната археология.
В българската история популярност придобива в края на 19 и началото на 20 век Бодрумската крепост (Бодрум кале или Подрум кале), където са заточвани множество българи - църковни и революционни дейци.