Кралският дворец в Банкок е най-посещаваната туристическа атракция в Тайланд. Всяка година милиони туристи идват тук.
Сегашният крал на Тайланд, Рама IX Бхумибол Адлюладей не живее в този дворец. Дворецът се използва за официални събития. Тук се провеждат традиционни обреди на кралското семейство. В двореца няма държавни институции, а последната от тях се е преместила след "безкръвната революция" през 1932 г.
Кралският дворец в Банкок е ограден от всички страни и е смятан не само като резиденция на краля, но и като крепост, която може да бъде използвана в случай на обсада от чуждестранните врагове на страната или в случай на въстание. Дворецът има правоъгълна форма със сгради за различни цели. Той е разделен на 4 части - външнен двор, среден двор, дворът и храмът на изумрудения Буда.
Във външния двор в миналото е имало държавни институции, конюшни, кралски слонове и защита на двореца. Сега можете да разгледате тези сгради и да посетите музея. Музейната колекция е много интересна, тук можете да видите кралски награди, монети и символи на властта.
Най-голямата част от двореца е средният двор. Тук са били най-важните държавни институции и резиденцията на самия крал. В тази част на двореца всички, без изключение, са присъствали на коронацията на тайландските крале и други важни церемонии. В тази част на двореца има също голяма тронна зала, където кралете приемали важни гости и изпълнявали върховен съд. Тронните стаи и тронове тук са малко, всеки използван по своето предназначение. Не се опитвайте да седнете на някой от тях, това е ужасна обида на Негово величество.
Дворът е изключително женска територия. Тук са пребивавали майката, съпругата, децата и наложниците на краля. След навършване на пълнолетие момчетата са изпращани извън двора. На мъжете не е било позволено да влизат там, освен в случай на нужда от лекар или специалист в област, в която няма жени. След отказа на крал Рама VII от полигамията дворът започнал да се изпразва. Не мислете, че това е било рай за жените. Имало е строги закони и тежки санкции. Влязла веднъж там, жената вече не може да напусне двора. Много от тях се раждали и живели там през целия си живот.
Сега дворът е напълно затворен за туристите.
Най-популярен сред туристите е Храмът на Изумрудения Буда. Това е религиозният център на Тайланд, основната статуя на Буда в страната, храмът Уат Фра Кхео.
Статуята е направена от зелен нефрит. Гледайки я от различни посоки и под различно осветление, цветовете преливат от светло до тъмно зелено.
За тази легендарна статуя се споменава в няколко писмени източници. Смята се, че е създадена в Индия, пренесена в Лаос и Виетнам, а през 18 век идва в Тайланд. Съществува поверие, че статуята защитава кралската династия, столицата Банкок и целия Тайланд. Тайландците вярват, че е така, защото след като е пренесена в кралския дворец, династията Чакри може да се смята за една от най-сигурните в света.
Самият храм се състои от стотици сгради за различни цели. Основният храм, в който се намира статуята, е много красив.Стените и таваните са украсени с мозайка и позлатени фигури, имащи религиозно значение.
Най-важната церемония, свързана с изумрудения Буда, е промяната на дрехите му. Трябва да се води от самия крал. Общо, Буда има 3 комплекта дрехи, всеки за своя сезон. Смяна на дрехите се извършва три пъти, на 4-ти, 8-ми и 12-ти месец от лунния календар.
Времето на новия сезон в Тайланд се определя точно чрез смяната на дрехите на изумрудения Буда.
Съществуват дрехи за топъл сезон, дъждовен сезон и студен сезон. Има още два комплекта дрехи, които не се използват сега, но могат да се видят в музея на храмовия комплекс. Забележителен факт е, че първоначално е имало само два комплекта и промяната се е случвала два пъти годишно. Едва по-късно, под управлението на крал Рама III, са били въведени три смени на облеклото, според трите сезона на годината.
Достъпът до храма е разрешен само ако правилата се спазват в дрехите на посетителя. За мъжете са задължителни дълги панталони. За жените дългата пола е задължителна и покрити рамене. На входа ще трябва да свалите обувките си и да сложите калцуни, за да влезете в храма, не можете да влезете боси. Ако сте забравили тези правила, можете да вземете подходящо облекло на територията на храма.
Също така е трябва да знаете, че ако решите да седнете в храма, не трябва да сядате с крака към Буда, защото това се счита за огромно неуважение. Всички изброени правила са валидни не само за храма на Ват Фра Кхео, но и за всички храмове на Тайланд.
Друга атракция са стените, които обграждат храма. Навсякъде по стената, която е около два километра, има стенописи, които показват целия древен индийски епос "Рамаяна".
„Ват По“ е будистки храм, намиращ се в Тайланд. Разположен е на остров Ратанакосин в близост до „Кралския Дворец“ в Банкок. Храмът „Ват По“ е известен , като „Храма на полегналия Буда. Пълното име на храма е „Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn”, което в превод означава „Храма на Буда, който чака да достигне нирвана“. Това е най-старият храм в Банкок, построен през XII век. Тук през 1782 г. генерал Чакри се провъзгласил за крал Рама I и основал нова династия от владетели на Тайланд. Храмът „Ват По“ е с височина 15 метра и дължина 46 метра. Стените на храма са покрити с картини, които изобразяват живота на седемте велики ученици на Буда. В манастира има каменни статуи изобразяващи брадати същества. Те били доведени тук от Китай през XIX век, като те се възприемат като на пазители на храма.