Абу̀ Да̀би (на арабски: أبو ظبي, „баща на газелата“) е столицата на Обединените арабски емирства, както и столицата и най-големият град на емирство Абу Даби. Населението му е около 1,5 милиона през 2014 г.
Градът е разположен на 27 метра надморска височина на югоизточния бряг на Персийския залив, на 130 километра югозападно от Дубай. Селището е основано в средата на XVIII век и става седалище на емирите през 1795 година.
Наличието на сладководен извор на острова става причина за неговото населяване и построяването на форт. Островът придобива важност в по-късни години, главно след откриването на нефтени залежи.
Бързото развитие и урбанизация в Абу Даби, съчетано със сравнително високия среден доход на населението, превърна града в голям и напреднал метрополис. Днес градът е център на политическите и индустриалните дейности в страната и основен културен и търговски център, поради позицията си на столица. Абу Даби представлява около две трети от икономиката на Обединените арабски емирства в размер на около 400 милиарда щатски долара.
ДЖАМИЯТА ШЕЙХ ЗАЙЕД
Джамия „Шейх Зайед“ (на арабски: جامع الشيخ زايد الكبير), също Голяма джамия на Абу Даби, се намира в град Абу Даби – столицата на Обединените арабски емирства и на емирство Абу Даби. Тя е 8-та по големина в света и е най-големият мюсюлмански храм в ОАЕ. Носи името на шейх Зайед бин Султан Ал Нахаян - основателя ѝ и първият президент на ОАЕ, който е погребан в нея. Джамията официално е открита по време на ислямския празник Рамадан през 2007 година. Тази величествена структура е достъпна за обществеността и наистина си заслужава да се посети.
Дизайнът на джамията е вдъхновен от мавританската и монголската храмова архитектура и по-специално от джамията Хасан II в Казабланка и Бадшахи в Лахор, повлияла пряко в разпределението и разположението на купола. Нейните извити арки символизират мавританската архитектура, а минаретата са класически арабски. Интериора и екстериора на Голямата джамия най-добре се описват като смесица от арабски, мавритански и монголски стил. Шейх Зайед е толкова голяма, че може да побере 40 000 поклонници наведнъж. Само в основната зала за молитва могат да се съберат около 9000 богомолци. В близост до нея има още две стаи с капацитет от 1500 човека, които се ползват предимно от жени.
Шейх Зайед е толкова голяма, че може да побере 40 000 поклонници наведнъж. Само в основната зала за молитва могат да се съберат около 9000 богомолци. В близост до нея има още две стаи с капацитет от 1500 човека, които се ползват предимно от жени. В четирите ъгъла на помещенията има четири минарета, които се издигат на около 115 м. височина. 57 купола покриват основната сграда и външния двор. Всички те са украсени с бял Бианко [мрамор] от Пиетрасанта в Италия, а за вътрешната украса е използван такъв от Лаас. Двора е постлан отново с мрамор във флорални мотиви и е с размер 17 000 m².
Голямата джамия в Абу Даби е носителка и на няколко световни рекорда. Сред тях е за най-голям килим - 5 627 m². Изтъкан е от около 1 200 тъкачи, 20 техници и 30 работници. Тежи 47 тона, от които 35 са вълна и 12 памук, а възелчетата в рамките му са приблизително 2 268 милиарда. Тук се намира и някогашния най-голям полилей в света. Общият им брой е 7, като всички са внесени от Германия, изработени са от позлатена мед и са украсени с милиони кристали Сваровски. Най-големият от тях е с 10 м диаметър и 15 м височина. Въпреки гигантските си размери сегашният рекордьор се намира в Доха и този остава на второ място.
ЕМИРЕЙТС ПАЛАС
Около 20 000 души от 50 различни националности положиха три години усърден труд, за да участват в построяването на един от най-скъпите и луксозни хотели в света - Emirates Palace в Абу Даби. Хотелът е притежание на правителството на Абу Даби и струва над 2 билиона паунда.Обграден е от приказен пейзаж - дървета с листа от 22 каратово злато, над 1 000 полилея от кристали Сваровски, цели 114 купола, както и най-големият от тях в света, по-голям дори от този на Базиликата на Свети Петър в Рим. Подземният паркинг на хотела приютява над 2 600 автомобила. Дворецът разполага със собствено пристанище и хеликоптерна площадка. Цяла армия от служители и най-нови технологии стоят зад всичко това и работят денонощно, за да поддържат лукса на ниво.
Тринадесетте изискани ресторанта в хотела се обслужват от 130 кухни и над 300 души персонал. Персоналът на хотела наброява цели 2 600 души, а за всеки гост са предвидени по трима души, които се грижат за него и удовлетворяват всяко негово желание, включително разходки из масивните, изящни градини на хотела, с площ над 1 000 акра. Emirates Palace притежава цели 140 асансьора, за да няма никакво чакане и бавене, както и да осигурява още по-голямо удобство за своите гости. Освен това, разполага и с частен плаж с площ от 1.3 км - така гостите няма да изпитват неудобството да си запазват предварително шезлонг, тъй като мястото е достатъчно голямо и просторно. Двата басейна, които могат да ползват гостите на хотела са изградени с различни цели. Единият е специално проектиран за развлечения, а другият за отдих и почивка. Любителите на спорта могат да практикуват почти всички видове без ограничения. Хотелът разполага с няколко тенис корта, изгище за ръгби, футбол и крикет, фитнес зали и спа центрове. Почитателите на водните спортове също имат възможността да угодят на желанията си.
Общо хотелът разполага с 302 стаи и 92 апартамента. Освен тях има и още 16 дворцови апартамента на шести и седми етаж. Двадесет и два от апартаментите са запазени за правителствени ръководители или държавни глави. Повечето от апартаментите в хотела са обзаведени в злато и мрамор. В центъра на огромния палат се простира цял етаж, изработен от много скъп мрамор, перфектно оформени мраморни балкони и големи, изрисувани в злато куполи. Но това не е всичко. Хотелът разполага и с голям конферентен център. На най-горният етаж са разположени шест специални апартамента, които са запазени единствено и само за кралските особи Emirati. През декември 2010 г. Emirates Palace се пхвали през цял свят с най-скъпата коледна елха, струваща над 11 млн долара.
Цените за една нощувка варират между 400 долара за стая с площ 592 кв.м по време на слабия сезон до цели 11 500 долара за хотелския гранд апартамент, чийто наем всъщност е и най-скъп. Площта му е 7 319 кв.м.